Lodě a rafty Marina

Vodácký průvodce

Rozcestník

Vltava úvodem

Vltava je se 430 kilometry nejdelší řekou v České republice. Vzniká soutokem Teplé a Studené Vltavy. Svoji pouť končí u Mělníka, kde se vlévá do Labe. Své jméno Vltava dostala řeka snad od starých Germánů, kteří ji nazývali Wilt-ahwa (divoká voda). Historicky byly osídleny její břehy daleko později a daleko méně než na Labi, protože místy je její údolí nepřístupné dodnes. To také vysvětluje, proč se Labe jmenuje Labe a ne Vltava. Vodácky nejzajímavější úsek Vltavy najdete mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou. V tomto úseku najdete ideálně tekoucí řeku, mírné peřeje, oblíbené sjízdné jezy, hodně kempů a restaurací i mnoho kulturních památek, které určitě nepřehlédnete. Asi největší plus této části řeky je skutečnost, že díky regulaci přehradní nádrží Lipno má tento úsek vždy dostatek vody a to i v období, kdy jsou ostatní řeky v ČR téměř vyschlé.

Doporučené vybavení na vodu

Vhodné plavidlo přizpůsobené počtu osob, pádlo, plovací vesta, spacák, stan, karimatku, oblečení je nutné uzpůsobit aktuálnímu počasí, důležitý je také kvalitní a dobře uzavřený vodácký barel, který vám zaručí, že nebudete v mokrém oblečení a spacáku přes noc. Dále byste mohli potřebovat sluneční brýle, pokrývka hlavy, nůž, sekyrka, provaz (ať už na sušení mokrých věcí, nebo naopak v horkých letních dnech na chlazení různých lahodných nápojů zejména piva a rumu), čelovka a pochopitelně mobil. Mobilní telefon je dobré přizpůsobit na cestu po řece a pokud nemáte přímo vodotěsný mobil (pozor neplave), je dobré své mobilní zařízení ochránit proti vodě, kromě různých vodotěsných obalů existují i jiné multifunkční jako například navlečený kondom na mobilu na konci zavázaný na uzlík.

Jak se dostat na start?

Pokud nemáte zajištěnou dopravu od vaší půjčovny, máte hned několik variant jak se do Vyššího Brodu dopravit, asi nejsnadnější způsob dopravy je vlakem přímo do Vyššího Brodu, kde vystoupíte přímo naproti kempu Pod Hrází, od něhož vás dělí cca 150 m. Cesta vlakem do Vyššího Brodu je zejména v době letních prázdnin vyhlášenou zbližovací záležitostí. Po této náročné cestě někteří z budoucích vodáků jen stěží překonají onu vzdálenost 150 metrů do kempu. Pokud hledáte o něco klidnější způsob dopravy doporučuji využít autobus ČSAD jihotrans, nebo jiné vodácké autobusy, které vás dopraví z místa vašeho finálního cíle (většinou Boršov nad Vltavou), kde si necháte za mírný či větší poplatek vaše vozidlo a oni vás převezou na místo určení.

Jak si vybrat ideální termín pro splutí Vltavy?

Mám pro vás hned několik tipů, díky kterým si můžete vybrat ten nejlepší termín, který vám bude vyhovovat. Pokud hledáte termín o letních prázdninách a nechcete stát fronty u občerstvení a na jezech, pro rodiny s dětmi rozhodně nedoporučuji vyrážet na řeku v sobotu ráno z kempu Pod Hrází okolo 10:00, v tuto dobu se začínají naloďovat všichni opilci z kempu, nově příchozí a půjčovny ucpou cesty v kempu dodávkami s plně naloženými vleky. Pokud přeci jen chcete vyrazit na vodu v sobotu z Vyššího Brodu, doporučuji nikam nechvátat a nechat hlavní skupinu lidí odjet. Okolo 12:30 je řeka pod Vyšším Brodem i v sobotu o prázdninách prakticky prázdná. Jako dobrá strategie mi přijde začínat splouvání až v neděli, nebo v úterý, což jsou dle mých zkušeností méně využívané dny pro start. Dále existují i veřejně známé opravdu nabyté termíny, asi nejvyhlášenějsí jsou svátky slovanských věrozvěstů Cyrila s Metoděje, upálení mistra Jana Husa tzn. 5.7. – 6.7. a pochopitelně víkend, který následuje nebo předchází těmto svátkům. Další z velmi žádaných termínů najdete již na konci června v době slunovratu a krumlovských slavností Pětilisté růže ( celý víkend je Český Krumlov plný lidí v historických krojích a turistů). Na pomyslné třetí místo bych zařadil přelom července a srpna, kdy ve velkých podnicích a firmách začínají celozávodní dovolené.

Rozcestník

Vyzkoušejte naší vodáckou mapu Vltavy!